Infolinia

Aktualności

18/08/2020
/

Nurkujemy na megagłębokości!

Najgłębszy basen do nurkowania na świecie i produkty ATLAS to połączenie, które jest aktualnie realizowane w ramach inwestycji DEEPSPOT. Ten basen do głębokiego nurkowania, który powstaje w Mszczonowie, niedaleko Warszawy to nie tylko wyjątkowy obiekt, ale przede wszystkim najwyższe wymagania techniczne dla produktów używanych przy jego budowie.

Inwestycję rozpoczęto w 2018 roku. Obecnie trwają zaawansowane prace budowlane, w których aktywnie uczestniczymy. Inwestor zdecydował się na wykorzystanie wielu produktów spod marki ATLAS: m.in. hydroizolacji ATLAS Woder Duo, ATLAS Woder Duo Express, klejów ATLAS Plus oraz najnowszego „dziecka” technologii żelowej: Geoflex Express, ATLAS Fugi Ceramicznej, system napraw ATLAS BETONER S oraz szybkiej zaprawy Monter T5.

źródło: https://flyspot.com/pl/deepspot/

Cóż za gigant!

Deepspot będzie miał 45 m głębokości, co równa się wysokości 15-piętrowego budynku! Pojemność basenu wynosi 8000 m3 – jest zatem prawie 2x większa od pojemności dotychczasowego rekordzisty, włoskiego basenu Y-40. Jest to również 27 razy tyle, co w zwykłych 25-metrowych basenach pływackich. Całkowita głębokość basenu w Mszczonowie wynosi 45,4 m, zatem jest on głębszy od dotychczasowego championa o 3,25 m. Imponujące liczby!

 

Moc atrakcji dla spragnionych eksploracji

Imponująca jest również dbałość inwestora o szczegóły! W skład zespołu basenowego wejdą m. in: trzypoziomowe jaskinie ze stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami, licznymi bulajami, którymi będzie można do nich wpływać. Na dnie komory głównej osiadł już nawet mały kuter, który ma stanowić atrakcję dla nurków spragnionych eksploracji wraków. Na dużą dawkę adrenaliny będą mogli liczyć ci, którzy zdecydują się na nurkowanie w tubie, schodząc na głębokość ponad 45 m. Zwykli śmiertelnicy, którzy nie próbowali jeszcze nurkowania, będą mogli przejść szklanym tunelem, który powstał na głębokości -5 m i posiada szklaną podłogę. Do dyspozycji tej grupy osób ma być również opuszczany na dno komory głównej batyskaf.

To nie koniec atrakcji: kompleks będzie posiadał również część hotelową z niecodzienną atrakcją: pokoje hotelowe będą znajdowały się na głębokości kilku metrów pod poziomem wody, będą posiadały osadzone pod kątem okna umożliwiając gościom obserwacje całej komory głównej i nurkujących w niej osób.

Najlepsze z najlepszych – produkty ATLAS
W świetle ogromnych wymagań, jakie stawia tak duża inwestycja, do akcji wchodzą nasze niezawodne i zaawansowane technologicznie produkty. Na pierwszy ogień idzie ATLAS Woder Duo, który idealnie sprawdził się w trudnych warunkach. Powłoka izolacyjna spełnia najwyższe wymagania tak szczególnego obiektu. Prace przy układaniu pierwszych powłok izolacyjnych z Woder Duo trwają od listopada ub. roku. Początkowo obejmowały one zbiorniki wyrównawcze i komory filtrów, potem przenieśliśmy się na komorę główną niecki i na górne odcinki tuby. Wszystkie aplikacje w niecce basenowej odbywają się mechanicznie. Ekipa wykonawcza została kompleksowo przeszkolona i pracuje pod stałym nadzorem technologicznym ze strony ATLAS. Przygotowanie powierzchni ścian monolitycznych do aplikacji powłok uszczelniających z Woder Duo polega na szlifowaniu ich powierzchni oraz uzupełnianiu ubytków na bazie systemu napraw konstrukcji żelbetowych ATLAS Betoner S. Mniejsze ubytki są wypełniane zaprawą szybkowiążącą ATLAS Monter T-5.

 

Na etapie doboru zaprawy klejącej do montażu okładziny ceramicznej ostatecznie zdecydowaliśmy się na użycie ATLAS Plus z uwagi na to, że prace rozpoczynaliśmy w niskich temperaturach, w odkrytej jeszcze wówczas hali głównej, korzystając jedynie z nagrzewnic umieszczonych pod oplandekowanymi rusztowaniami. Wybór spoiny był znacznie prostszy – w tym, tak specjalistycznym obiekcie w ruch poszła ATLAS Fuga Ceramiczna. Aktualnie kończymy montaż okładziny ceramicznej w tubie. Instalacja Wonder Duo zaawansowana w 90%. Następnym krokiem było układanie płytek na poziomie -43m. To będzie rekord świata w głębokości klejenia płytek na tej głębokości na zaprawie klejowej! O dalszym przebiegu prac będziemy Was informować na bieżąco.
W przypadku tego typu wyzwań, jakie niesie za sobą obiekt rangi DEEPSPOT, sam dobór materiałowy to tylko początek drogi. Tu nie można pozwolić sobie na nieuwagę, przypadkowość, bylejakość. Dlatego w porozumieniu z Inwestorem firma ATLAS, dbając nie tylko o produkty, ale również o poprawność i jakość ich zastosowania, systematycznie nadzoruje obiekt.
Jesteśmy przekonani, że basen będzie dużą atrakcją dla miłośników nurkowania, ale również osób które dotychczas nie miały okazji do zejścia ze sprzętem pod wodę. Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy częścią kolejnej, tak ciekawej realizacji.