Infolinia

Aktualności

15/03/2016
/

Budujące 25 lat – urodziny ATLASA

15 lutego to symboliczna data w naszym kalendarzu. Tego dnia, w 1991 roku, Grzegorz Grzelak, Andrzej Walczak i Stanisław Ciupiński formalnie zarejestrowali spółkę ATLAS produkującą kleje do glazury.  

Gdy zakładali pierwszą spółkę cywilną AT-TA działającą w branży wykończeniowej, żaden z nich nie przypuszczał, że 25 lat później odniosą sukces na rynku międzynarodowym i zdobędą pozycję lidera branży materiałów budowlanych, regularnie nagradzanego tytułami „Superbrand” czy „Budowlanej Marki Roku”.

W atmosferze wolności 

Przez ćwierć wieku przeszli długą drogę od trzyosobowej firmy zajmującej się drobnymi pracami wykończeniowymi do lidera rynku chemii budowlanej. Historia marki jest jednocześnie historią polskiej przedsiębiorczości, rozkwitającej po 89 roku w realiach początkującej gospodarki wolnorynkowej.
„Dzisiaj wolność gospodarcza znaczy co innego niż wtedy, gdy my zaczynaliśmy biznes. Wtedy wolnością była możliwość kupienia waluty, podróżowania, czytania tego, co się chce. Wolnością była też możliwość pozostania tam, gdzie się jest.” – mówił współzałożyciel i współwłaściciel firmy, Andrzej Walczak, odbierając w 2015 r. nagrodę „Wiosło Biznesu” przyznaną przez redakcję Gazety Wyborczej. 

Tajemnica sukcesu 

Pozostając w Łodzi zdobywali kolejnych klientów na prace wykończeniowe. Jeden ze zleceniodawców – obcokrajowiec planujący w Łodzi otwarcie salonu z glazurą – dostarczył na plac budowy zachodni klej do płytek. W Polsce była to wtedy zupełna nowość, ponieważ płytki klejono na tradycyjną zaprawę z piasku i cementu. Pomysł na tego typu gotowy polski klej do płytek wzbudził zainteresowanie wspólników, a tajemniczy, konieczny w mieszance piasku i cementu chemiczny składnik zaprawy klejowej, został zidentyfikowany przez prof. Politechniki Łódzkiej, Piotra Klemma. Po trzech miesiącach prac laboratoryjnych receptura na polski klej do glazury była gotowa.

Betoniarka i garaż 

Pożyczona od jednego z klientów betoniarka i sklepowa waga do odmierzania ilości składników pracowały na pełnych obrotach w garażu, w którym rozpoczęła się produkcja zarejestrowanej 15 lutego 1991 r. spółki ATLAS. 

Moda na płytki  

Dobremu pomysłowi, pasji i wierze w sukces sprzyjały tendencje rynkowe. W Polsce zaczęła się moda na płytki. Dość szybko niezbędne stało się wynajęcie hali produkcyjnej, pożyczona betoniarka została spłacona, a wagę wstawiono do atlasowego muzeum, gdzie jest dziś jednym z najważniejszych eksponatów.

25 lat później 

Obecnie ponad  20 fabryk i 3 kopalnie Grupy ATLAS zatrudniają niemal trzy tysiące osób. W skład Grupy wchodzą przede wszystkim producenci materiałów budowlano-remontowych, którzy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej współtworzą pozycję lidera rynkowego. Jako ATLAS oferujemy najszerszy asortyment materiałów chemii budowlanej. Posiadamy także kompleksowy program współpracy z fachowcami. Duży nacisk położony na kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i pielęgnowanie polskości jako wartości – to nasze wyróżniki, które sprawiają, że z ATLASEM identyfikują się profesjonaliści branży budowlanej, a także osoby związane z kulturą, sztuką i biznesem.

 

Galeria