Infolinia

Aktualności

28/09/2023
/

TERMOMODERNIZACJA – KLUCZ DO OSZCZĘDNOŚCI I KOMFORTU

 

Zbliżenie na dłoń na biurku osoby obliczającej temperaturę używając kalkulatora

 

Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu, by móc cieszyć się ciepłem zimą i chłodem w lecie oraz niższymi rachunkami przez cały rok? Postaw na termomodernizację!

Termomodernizacja to kompleksowy proces, obejmujący szereg działań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii i poprawę komfortu życia mieszkańców.

Poznaj 5 elementów termomodernizacji budynku:

  1. Ocieplenie i izolacja ścian, dachu, stropów, podłogi oraz fundamentów.
  2. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na nowoczesne, energooszczędne i bardziej szczelne modele.
  3. Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza i odzyskiem ciepła.
  4. Modernizacja systemu ogrzewania, np. montaż pompy ciepła.
  5. Instalacja systemów fotowoltaicznych, pozyskujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego.

Dlaczego warto ocieplić dom?

  • Obniżamy koszty eksploatacji budynku, związane z ogrzewaniem i chłodzeniem.
  • Poprawiamy swój komfort w różnych warunkach atmosferycznych, poprzez utrzymanie stabilnej temperatury w domu.
  • Zmodernizowany i energooszczędny budynek zwykle zyskuje na wartości na rynku nieruchomości, co może być korzystne w sytuacji, gdy będziemy chcieli go sprzedać lub wynająć.
  • Ochrona środowiska – przyczyniając się do redukcji zużycia energii, wpływamy na mniejszą emisję gazów cieplarnianych w skali kraju.

 

A jak to wygląda w praktyce w Polsce?

Z opublikowanego w kwietniu br. na zlecenie Grupy Atlas raportu „Zimno, cieplej, gorąco…” wynika, że 81 proc. Polaków zna pojęcie „termomodernizacja”, ale działania z tego zakresu w ostatnich pięciu latach przeprowadziło zaledwie 42 proc. respondentów. Najczęściej było to ocieplenie ścian zewnętrznych lub wymiana okien.

Zdecydowana większość z nich (91 proc.) poleciłaby termomodernizację innym – ze względu na poprawę komfortu cieplnego (69 proc.) i obniżenie kosztów ogrzewania domu (1000 – 3500 zł rocznie). Najczęstszym powodem, dla którego Polacy nie decydują się na termomodernizację jest wysoka cena takiej inwestycji.

Jakie produkty z ATLAS wykorzystać do termomodernizacji?

W naszej ofercie znajdziecie gotowe zestawy systemu ociepleń, które zostały dobrane w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby poszczególnych Wykonawców. W większości zestawów znajdują się podstawowe produkty, takie jak: kleje do warstwy izolacyjnej, warstwa izolacyjna (EPS), klej do warstwy zbrojnej, siatka, podkładowa masa tynkarska i tynk. Opcjonalnie w niektórych zestawach mamy do wyboru również odpowiednią dla danego systemu farbę silikonową. Sprawdź nasze produkty i rusz z termomodernizacją!