Infolinia

Aktualności

09/03/2004
/
CSR

Budowa sopockiego hospicjum zakończona

Obiecane – dotrzymane. 19 marca ub.r. – w Dzień Św. Józefa, patrona Dobrej Śmierci – poświęcono plac pod budowę sopockiego hospicjum, zapewniając, że dokładnie rok później obiekt zostanie wybudowany i oddany do użytku. I tak też się stanie.

Z początkiem marca br. rozpoczęto odbiór techniczny budynku sopockiego hospicjum. Jak twierdzi inż. Andrzej Bogusz, przewodniczący komisji, wszystko przebiega zgodnie z planem, tak więc założony termin przekazania gotowego obiektu Caritas Archidiecezji Gdańskiej przez Fundację Dobroczynności ATLAS zostanie dotrzymany. Uroczystość zaplanowano na 19 marca br.

 

W ciągu dwunastu miesięcy wykonano fundamenty, wzniesiono konstrukcję budynku, przeprowadzono roboty dachowe, wykończono elewację i wnętrza oraz zagospodarowano otoczenie. Dziś przedstawiamy budowę hospicjum z innej strony. Otóż, przy wznoszeniu obiektu pracowało ponad 80 osób. Na budowie wykorzystano w większości produkty GRUPY ATLAS i NOWEJ DOLINY NIDY. Przy wnoszeniu hospicjum użyto m.in.:
· 510 m3 betonu,
· 14,7 t cementu,
· 109 tys. sztuk cegieł (różnego typu),
· 47 m3 desek iglastych,
· 16,4 tys. sztuk dachówek ceramicznych,
· 110 okien,
· 140 drzwi,
· 1900 m2 glazury i terakoty,
· 12,5 tys. kg zapraw klejących do okładzin ceramicznych,
· 1100 kg zapraw do fugowania ATLAS,
· 6400 kg zaprawy klejącej do styropianu ATLAS STOPTER K-20,
· 1470 kg tynku mineralnego ATLAS CERMIT SN (elewacja),
· 64 tony Gipsu Tynkarskiego Maszynowego Lekkiego SPRINT,
· 244 m3 zaprawy cementowej.

 

Hospicjum mogło powstać dzięki Fundacji Dobroczynności ATLAS, która całkowicie sfinansowała jego budowę kwotą 4 mln zł. Płynność finansowa inwestycji dała generalnemu wykonawcy, firmie STAN-DOM z Lęborka, komfort sprostania wyznaczonym terminom. Nadzór nad inwestycją pełniła nieodpłatnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Nadzór producencki był udziałem doradców technicznych GRUPY ATLAS, nadzór autorski pełnił mgr inż. arch. Jacek Szymczak, projektant hospicjum.

 

W zabytkowym zespole parkowym na Stawowiu powstał obiekt stylem nawiązujący do uzdrowiskowego charakteru miasta. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1500 m. kw. Na parterze znajdują się gabinety lekarskie, pomieszczenia dla wolontariuszy, pokoje gościnne dla rodzin i kaplica. Na piętrze umieszczono 20 pokojów jedno i dwuosobowych, każdy z łazienką, dyżurki pielęgniarskie oraz obszerny taras. Budynek zaprojektowano na planie kwadratu, w jego środku umieszczono patio z fontanną.

 

Powstanie hospicjum w Sopocie to wspólna inicjatywa władz miejskich Sopotu, Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Fundacji Dobroczynności ATLAS. 19 lipca 2002 roku prezydent Sopotu i Rada Miasta przekazali Caritasowi w wieczyste użytkowanie działkę, przylegającą do Szpitala Wojewódzkiego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc przy Alei Niepodległości. Fundacja Dobroczynności ATLAS w całości ufundowała obiekt. Hospicjum prowadzić będzie gdańska Caritas.

 

Dzięki wspólnemu trudowi wielu osób w nowo wybudowanym hospicjum znajdzie opiekę 25 osób cierpiących na choroby nowotworowe.